Sokéves vízszerelő tapasztalatunk eredményeként garantált minőséget biztosítunk a vállalt munka gyors, pontos és precíz elvégzését illetően, hiszen mindig megrendelőink maximális elégedettségére törekszünk.
+36304202376

Budapest és Pest megye

|

Hívható: 7-20-ig

Kövessen minket
Top

Blog

A bojler hőfokszabályzó beállítása

A bojler hőfokszabályzó beállítása

 

Először talán érdemes ennek a beszédes nevű alkatrésznek a feladatát tisztázni: mint a neve is mutatja, ennek segítségével tudjuk a készülékben előállítandó használati meleg víz hőfokát beállítani a kívánt értékre. Tehát a bojler hőfokszabályzó egy elengedhetetlen kiegészítő.

 

A működési elv roppant egyszerű, az alkatrész folyamatosan érzékeli a tartályban tárolt víz hőmérsékletét, és bizonyos érték alatt bekapcsol, bizonyos érték felett pedig megszakítja a fűtőszál áramellátását. Ez az az alkatrész, ami ha elromlik, mindenképpen szüksége lesz bojlerjavítás szolgáltatásunk igénybevételére.

 

A bojler hőfokszabályzók evolúciója

 

Az évek során, az újabb és újabb modellek megjelenésével a vízhőmérséklet beállítása egyre egyszerűbb és egyre jobban paraméterezhető folyamat. Fejlődésre a jövőben is számíthatunk, hiszen a fűtőszál és az elektromos vezérlés összehangolására bizonyára mindig lesz egy újabb, finomabb megoldás.

 

Népszerű trend manapság a gyártók részéről, hogy a hőfokszabályozó és a hőkorlátozó integrált egységként a burkolat alá kerül, jelentősen kisebb helyet foglalva. Illetve a folyamatot egyre kevesebb kábel telepítésével oldják meg, ezzel is csökkentve a meghibásodás, zárlat kockázatát, lehetővé téve a megbízható és pontos hőfokszabályozást.

 

A szerkezet egyszerűbbé válásával a bojler szakszerű vízkőtelenítése is lényegesen egyszerűbbé vált, a karbantartás a legmodernebb készülékek esetében sem elkerülhető, így ez egy fontos szempontnak számít.

 

Éjszakai áram vagy állandó üzem?

 

A bojler hőfokának beállításához az egyik legfontosabb információ, hogy éjszakai vagy nappali árammal üzemelteti a készüléket. Egy ismeretlen ingatlan esetében is viszonylag könnyen kideríthető, hiszen az éjszakai árammal ellátott lakásokhoz (minimum) két villanyóra tartozik. Utóbbi esetben az órák le- és felkacsolásával meggyőződhetünk róla, melyik készülék melyik, illetve, hogy a villanybojler melyik hálózatra lett rákötve.

 

Ha a bojler a normál hálózatról üzemel, nincs semmi megkötés, a készülék a beállított hőfokot könnyedén biztosítja. Az éjszakai áram esetében viszont jobb résen lenni, hiszen az áramellátás nem folyamatos, és nem is fix, tehát a víz pillanatnyi hőmérséklete némileg bizonytalan. Vagy annyira mégsem, hiszen napi 8 órán keresztül így is érkezik az áram, csak hétközben inkább éjszaka, szóval a napközbeni meleg vízfogyasztás nem pótolható azonnal.

 

Ezért a vezérelt (éjszakai) áram esetében érdemes magasabb hőfokot beállítani, 60-70 fokot legalább, mivel így, hideg vízzel keverve, több langyos vízhez juthatunk, mint alacsonyabb beállított hőmérséklet esetében.

 

Az alacsony hőfok veszélye

 

Spórolási okokból sokan esnek abba a hibába, hogy a normál hálózatról üzemelő bojler hőfokát túl alacsonyra állítják, csakhogy ezzel komoly egészségügyi kockázatnak teszik ki magukat. Mint tudjuk, a nedves közeg nagyon is kedvez a mikroorganizmusok szaporodásának, az egészségünkre kifejezetten káros a Legionella baktérium, mely az úgynevezett légiós betegség okozója, kifejezetten vidáman szaporodik 32-42 fokos hőmérsékleti tartományban.

 

A fertőzött párát belélegezve a felhasználó könnyen megbetegedhet, egészen komoly légúti és emésztőrendszeri tüneteket produkálhat. Szerencsére a legmodernebb készülékek már rendelkeznek Legionella elleni védelemmel, bármilyen beállítás mellett időnként 60 Celsius-fok fölé melegítik a bojlerben tárolt vizet.

 

A gyártók ajánlása szerint a standard hőfok 55-60 Celsius-fok környékén van, ami a villanyszámlát is kedvezőbb tartományban tartja, illetve a baktériumok szaporodását sem serkenti. Amennyiben további kérdése van, keressen minket bátran!

 

No Comments
Add Comment
Name*
Email*
Website