Mindent a villanybojler vízkövesedéséről
Mindent a villanybojler vízkövesedéséről
A villanybojler fűtőszála több okból is vízkövesedhet, főként a víz keménységének következtében, mely területenként változik, viszont előbb vagy utóbb mindenhol tüneteket produkálhat.
Bár sok videót lehet találni az interneten, hogy miként lehet a fűtőszálat házilag megtisztítani, de komplikációk mindig akadhatnak, éppen ezért érdemes ilyenkor a profi bojler-vízszerelő csapatát hívni a villanybojler vízkőtelenítése céljából.
Mi okozza a vízkövet?
A kemény víz magas kalcium- és magnéziumion-tartalommal rendelkezik, mely ásványi anyag lerakódásként hajlamos kicsapódni. Ez a folyamat magas hőmérsékleten gyorsabban zajlik, ezért a vízkő lerakódása a villanybojlerben természetes, a fűtőszálon és annak környékén a legintenzívebb. Minél magasabb melegítési hőmérsékletet állít be, annál gyorsabban fog képződni a vízkő.
Természetesen az idő is ellenünk dolgozik, hiszen minél tovább használjuk – karbantartás nélkül a bojlert – annál vastagabb lesz a lerakódás.
Mik a jellemző tünetek?
A fűtőszál vízkövesedése idővel tüneteket is okoz, összegyűjtöttük, hogy mire érdemes odafigyelni.
A vízkő szigetelő hatással bír, ezért a fűtőszál egy idő után egyre kevésbé tudja átadni a hőt a víznek, így a bojlernek több időre és energiára lesz szüksége egységnyi meleg víz előállításához. Ha megnövekedett a villanyszámla, az intő jel lehet.
A lerakódással terhelt fűtőszál miatt a berendezés működése zajossá válhat. Ha zúgást, pattogást hall, érdemes azonnal szakemberhez fordulni.
Egy idő után már az is előfordulhat, hogy a bojler egyáltalán nem képes előállítani a kívánt hőmérsékletű vizet, pedig szinte folyamatosan dolgozik. Ennek következtében persze az egyéb alkatrészek is erősen kopnak, nagyban csökkentve a vízmelegítő várható élettartamát.
Éppen ezért érdemes a tüneteket nem megvárni, hanem rendszeres karbantartást beiktatni, hogy a fűtőszál sose kerüljön a fenti tüneteket és problémákat előidéző állapotba.
Cseréljünk anódot is!
Ha már karbantartáskor, fűtőszál tisztításakor amúgy is szét kell szerelni a bojlert, mindenképpen érdemes kicserélni egy másik fontos alkatrészt is, ez pedig az anód.
Az anód feladata, hogy megvédje a bojler tartályát a korróziótól. Ezek az alkatrészek jellemzően magnéziumból vagy aluminiumból készülnek, és az a feladatuk, hogy maguk korrodálódjanak a tartály fala helyett, éppen ezért fogyó alkatrésznek számítanak, időnként pótolni kell őket.
Az anód élettartama függ a víz keménységétől és még számos más tényezőtől is, de 2-3 évente érdemes cserélni. Ez pont olyan egyszerű karbantartási feladat, mint a vízkőtelenítés, mind a kettőt érdemes programszerűen hozzáértő segítséggel elvégeztetni, ezzel sok kellemetlenségtől kímélheti meg magát, és a berendezés élettartamát is jelentősen meghosszabbíthatja.
Ez pont olyan nélkülözhetetlen beavatkozás, mint az autónál az olajcsere, ha elmulasztja, a következményekkel mindenképpen számolnia kell!
No Comments