Sokéves vízszerelő tapasztalatunk eredményeként garantált minőséget biztosítunk a vállalt munka gyors, pontos és precíz elvégzését illetően, hiszen mindig megrendelőink maximális elégedettségére törekszünk.
+36304202376

Budapest és Pest megye

|

Hívható: 7-20-ig

Kövessen minket
Top

Blog

Létezik vízlágyító a bojlerhez?

Létezik vízlágyító a bojlerhez?

 

Sokan gondolják, hogy létezik valamifajta univerzális vízlágyító a bojlerhez, az internetes keresések legalábbis erről tanúskodnak.

 

A kemény víz a bojlernek nagy ellensége, a bojlertulajdonosok legkésőbb akkor tisztába kerülnek ezzel a kellemetlen ténnyel, amikor a bojlerjavítás szolgáltatásunkat kénytelenek igénybe venni.

 

Pedig a vízlágyítás és a vízkőgátlás nem teljesen azonos fogalom, ezért érdemes tisztázni, hogy melyik mit jelent, így azt is könnyebb meghatározni, mit tehetünk bojlerünk védelme érdekében.

 

Vízkőgátló vagy vízlágyító?

 

A vízkőgátlás a lerakódást képző CaO és MgO ionok megkötésére irányul, pontosan meggátolja azok kiválását a vízből, megakadályozva, hogy a forró fém felületeken, mint például a bojler fűtőszálán kicsapódjanak. 

 

Léteznek úgynevezett vízkőgátló patronok, melyek jellemzően polifoszfátot tartalmaznak, melyek – polimerláncot alkotva – fogalmazzunk így: körbeveszik a vízkövet alkotó ionokat, ezért azok nem tudnak megtapadni a fém felületeken. Ezek – mármint a polifoszfátok – nem veszélyesek az emberi egészségre, de ha ilyen termékkel kísérletezik valaki, azért érdemes először jobban utánanézni a gyártónak vásárlás, pláne használat előtt.

 

A vízlágyító eljárások ezzel szemben ioncserét hajtanak végre, tehát a CaO és az MgO ionokat nátriumionokra cserélik, csökkentve ezzel a víz oldott ásványianyag-tartalmát, tehát konkrétan a matéria lesz kevesebb, ami lerakódást okozhat. Ennek az eljárásnak a kellemetlen hatása, hogy egyesek szerint ettől a víz kesernyéssé válik, ami persze ízlés, pontosabban ízlelés kérdése. 

 

Ezt az ioncserét különböző kevertágyas gyantapatronokkal végezhetjük, melyek egy idő után kimerülnek, és ekkor cserére szorulnak. Amennyiben van erre hely, lehet nagyobb vízlágyító berendezésben is gondolkodni, melyet nem kell cserélni, mert só hozzáadásával is regenerálható.

 

Mi a különbség?

 

A legfőbb különbség az, hogy a vízkőmentesítéssel még nem inthetünk teljesen búcsút a lerakódásoknak, hiszen amikor a bojlerből kifolyó víz elpárolog, igenis hagy kisebb mennyiségű vízkövet maga után a csempén, jóllehet a fűtőszálat kíméli.

 

Ezzel szemben a vízlágyító eljárások alkalmazásával végleg elbúcsúzhatunk a vízkőtől, hiszen nincs már az az ásványianyag-tartalom, ami a szokásos problémákat okozhatná.

 

A vízlágyító bojlerhez mennyire gazdaságos?

 

A vízkőgátló rendszereket szolgáltatásaink igénybevételével beépítheti közvetlenül a vízóra után, ezzel az összes helyiséget megvédve, de legkésőbb a bojler elé be kell építsük, hiszen jelen esetben annak védelme a legfontosabb feladat, bár így a mosógép és a mosogatógép védtelenek maradnak.

 

Egy ilyen rendszert jellemzően úgy terveznek, hogy egy nagyobb családi ház igényeit legalább egy évig ellássa, ennél gyakrabban ne kelljen betétet cserélni. Ez rendkívül egyszerű művelet lehet, főleg ha a szűrőfej elé és mögé elzáró szerelvény kerül beépítésre.

 

Mint már említettük, itt felmerül kérdésként, hogy a polifoszfáttal kezelt víz mennyire alkalmas fogyasztásra, főleg ha az ingatlan teljes ellátása átfolyik a szűrőfejen, nem csupán a bojleré és a háztartási berendezéseké, de vannak gyártók, akik a termékeik biztonságát garantálják, és Magyar Ivóvízbiztonsági engedéllyel rendelkeznek.

 

A vízlágyító patronokkal látványosabb eredmény érhető el, először még anyagilag is kedvezőbb megoldásnak tűnhetnek, de hosszú távon drágábban jövünk ki velük. Amennyiben nem tudunk nagy teljesítményű berendezést telepíteni, a patront mindenképpen közvetlenül a védendő berendezés elé kössük be. Ha kérdése van, keressen minket, vagy olvassa el korábbi blogbejegyzéseinket is!

No Comments
Add Comment
Name*
Email*
Website