Bojler vízkőtelenítés – fontos tudnivalók egy helyen
Bojler vízkőtelenítés – fontos tudnivalók egy helyen
Azt talán sokan tudják, hogy a bojler egyik legfőbb ellensége a vízkő, de itt általában megáll a tudomány, hogy pontosan mit jelent ez, hol és hogyan okoz kárt a vízkő, és mit lehet tenni ellene – ezt már kevesebben tudják. Szolgáltatásaink közül sokan kérik a bojler javítását, miközben a feladat igazából a bojler vízkőtelenítés lenne, éppen ezért szeretnénk tisztázni, mik is a tünetek, illetve megelőzésként milyen gyakran lehet karbantartásra szükség.
Pontosan mi is az a vízkő?
Kezdjük az alapoknál, tisztázzuk, hogy mit is értünk pontosan vízkő alatt! Tulajdonképpen a vízben oldott ásványi anyagok azon részéről van szó, amelyek lerakódásokat képeznek, ilyenek lehetnek a mészkő, illetve a magnezit.
A lerakódás kialakulását segíti a magas hőmérséklet, ezért a probléma jelentkezésére leginkább a fűtőszálon és annak környékén kell és lehet számítani.
A folyamat magán a fűtőszálon kezdődik, a lerakódás itt alakul ki, aztán ahogy egyre vastagabb lesz, többek között a magas hőmérsékletnek köszönhetően elkezd repedezni és leülepszik a tartály alján.
Beavatkozás nélkül a vízkő egyre csak halmozódik és halmozódik, mígnem teljesen ellepi a fűtőszálat és környékét, ami természetesen kihatással van a melegítés hatásfokára is, ami erősen meglátszik a villanyszámlán, és a készülék várható élettartamát is jelentősen csökkenti.
Minden bojler vízköves? Szükség van a bojler vízkőtelenítésre?
Ma már vannak egészen innovatív megoldások, viszont ha a fűtőszál vízzel érintkezik, ahogy az a hazánkban üzemelő legtöbb bojler esetében történik, akkor a vízkövesedés lehetősége erősen fennáll.
Persze az intenzitás változó, több tényező is befolyásolja. A hálózati víz keménysége (ásványi anyag tartalma) változó, ahol keményebb a víz, ott természetesen több lesz a vízkő, amit ha vízlágyító berendezéssel nem szűrünk ki, problémát okozhat.
Számít persze a hőfok is, hiszen minél melegebb a fűtőszál, annál inkább kicsapódik rajta a vízkő, már csak ezért is érdemes elővigyázatosan eljárni a készítendő meleg víz hőfokának beállításánál, az ideális természetesen az 55-60 Celsius-fok környéke.
Természetesen a használat intenzitása is befolyásoló tényező: minél több víz folyik át a bojleren, annál több lesz a lerakódás is.
Baljós jelek
Már csak azt érdemes tisztázni, honnan lehet tudni, hogy lerakódás képződőtt, mikor igényelje bojler vízkőtelenítése szolgáltatásunkat.
A vízkő lerakódásának tünetei könnyen felismerhetőek, elsősorban hallhatjuk, hiszen a készülék felfűtés közben zúg, sistereg, főleg a mozgó, repedező vízkőnek köszönhetően.
Emellett a hatékonyság csökkenését is érzékelhetjük, hiszen hamarabb elfogy a meleg víz, mivel a tartályban egyre több helyet foglal el a lerakódás, kvázi kevesebb hely marad a víznek, az újabb adag elkészítése pedig egyre hosszabb időbe telik, a villanyszámla pedig egyre csak nő és nő.
A bojler ideális állapota az, amikor a fűtőszál akadályoztatás nélkül le tudja adni a hőt a tartályban lévő víznek, hiszen éppen az a feladata, hogy az elektromos áramot hővé alakítva a használati meleg vizet elkészítse a kívánt hőfokon, ha a köpenyt lerakódás fedi, ez egyre nehézkesebb feladat, ami a vízkő két összefüggő tulajdonságának köszönhető: remekül szigetel, azaz rossz hővezető, ezért a lerakódás miatt a melegítéshez több energia kell.
Legjobb, ha a vízkőtelenítéssel nem várjuk meg a tünetek jelentkezését, hanem kb. kétévente szakemberhez fordulunk a karbantartás végett. Keressen minket bátran, állunk rendelkezésére!
No Comments